Geri Dönecek Misin?

corona virus maske

Corona virüs sebebiyle haftalardır evlerimizden çıkmıyoruz, çıkamıyoruz. Bu durum hepimizi epey zorladı hatta zorlamaya devam ediyor ama biraz daha sabır..

Çoğu insan yeni hobiler edindi. Resim yaptı, bir enstrüman çalmayı öğrenmeye başladı, dans etti, yazı yazdı.. Bazıları da kendini temizliğe verdi. Evde kullanmadığı, kullanamadığı alanları değerlendirdi, boya yaptı, fazlalık olan eşyalarla vedalaştı, dip köşe temizlik yapıldı ve yapılmaya devam ediyor. Yeni tarifler denendi, ekmek ve lahmacun storyleri birbirleriyle yarıştı.. Canlı yayınlarla yoga, spor yapıp iyi hissedildi. Nekşflikşte izlenmedik dizi/film/belgesel bırakılmadı. Buraya yazamadığım, aklıma gelmeyen belki birçok şey var, bilmiyorum… Bu insanlar bu pandemi dönemiyle üretken olarak başa çıkıyorlar belki de.. Daha önce vakit bulamadıkları her şeyi yapacak vakitleri var.

Peki ya Corona Virüsten Sonra?

Geri dönecek misin? Mesela resim yapmaya geri dönecek misin?
Belki birkaç yıl sonra ‘ya ben bunları kullanmıyorum. Corona virüsü döneminde aldım yaptım artık ihtiyacım kalmadı’ deyip ihtiyaç sahibi birine mi vereceksin? Ya da devam edecek misin o enstrümanı çalmak için çaba sarf etmeye? Yoksa hayat hızlı akıyor hiçbir şeye yetişemiyorum bir de bunları yapacak vaktim yok deyip hayat karmaşasına devam mı edeceksin?

Hepimiz özgürce dışarıda olmayı, sahilde oturmayı, arkadaşlarımızla, ailemizle vakit geçirmeyi çok özledik. Sevdiklerimize sarılmanın ne kadar değerli olduğunu, bırakın dışarıda yemek yemeyi sadece yan yana yürümenin bile aslında lüks olduğunu fark ettik. Sevdiklerimizle dışarıda içilen o son kahvenin, son kahve olduğunu bilseydik farklı olur muydu? Bir de üretmek istemeyen, içinden üretmek gelmeyen sessiz bir kesim var. Üretmek, bir şey yapmak içinden gelmiyorsa kendini kötü hissetmene gerek yok. Bu bir yarış değil. Sen, kendine neyin iyi geldiğini herkesten daha iyi bilirsin. Hayat bazı şeyler için bizi mecburi olarak yarıştırıyor olabilir, bu dönemde o yarışlar da durdu (?) belki. Bir kazananı ya da kaybedeni de yok. O yüzden paşa gönlün ne istiyorsa o.

Hepimiz ev dışında bir şeyler yapmayı özledik ama evde de bizi nelerin mutlu ettiğini, içimize dönmeyi, kıymet bilmeyi ve nicesini öğrendik. Yeni edindiğin bu hobilerden sırf normal hayata geçildi, hayat eskisi gibi hızlı akmaya başladı diye onları bir köşeye itecek misin? Yoksa CV’ne yazdığın hobiler kısmındakileri kısa süreliğine ilk kez yapıp sonra onları terk mi edeceksin?

Sana şuan iyi geliyor. Normale dönünce daha da iyi gelecek belki de.. Bir şans ver..

Uzman Klinik Psikolog Dilek Çakır

Bir cevap yazın