Meditasyon Nedir?

Meditasyon Nedir

Meditasyon, Latin dilinde “meditatio” kelimesinden türemiştir ve birçok batı dilinde de derin düşünme anlamına gelmektedir. Sözlük anlamına baktığımızda ise kişinin iç huzuru, sükûnet, değişik şuur halleri elde etmesine ve öz varlığına ulaşmasına olanak veren, zihnini denetleme teknikleri ve deneyimlerine verilen ad olarak tanımlanır.

Meditasyon Ne Değildir?

  • Yeni bir insana dönüşmek, daha iyi bir insan olmakla ilgili değildir.
  • Her zaman rahatlamayı ya da gevşemeyi de vadetmez, sadece güzel olan duyguları değil olumsuz duyguları da hissedebiliriz.
  • Zihni boşaltmak, hiç düşünmemek değildir aksine düşüncelerimizi daha net görüp, yakalamamıza yardımcı olur.
  • Bir din değildir. İnançlardan bağımsız olarak herkes yapabilir.

Neden Meditasyon Yapmalıyız?

John Hopkins Üniversitesi‘nden araştırmacılar, genel dikkat meditasyon programlarının depresyon, anksiyete ve stresle ilgili psikolojik semptomlarını hafiflettiğini buldular. Genelleştirilmiş bir meditasyon şekli kullanan başka bir çalışmaya göre, meditasyon yapan kişilerin fiziksel ve duygusal stresle ilişkili olan kortizol seviyelerinin düştüğü gözlemlenmiştir. Meditasyonun uyku kalitesini artırdığı ve kronik ağrısı olanlar için ağrı toleransını arttırdığı da bu araştırmada gözlemlenmiştir. Meditasyon yapan insanların ilişkilerinde de iyileşmeler olduğunu bildirmişlerdir çünkü meditasyon beynin empati ile ilişkili kısmını uyarır.  Kısacası, meditasyonun zihninize ve bedeninize yardımcı olabileceği birçok bilimsel destekli yol vardır.

Farkındalık! Zihnimiz gün içinde düşüncelere dalıp gider ve çoğunlukla bunu fark etmeyiz. Bu farkındalığı kazanmak için de meditasyonu düzenli şekilde yapmamız gerekiyor. Meditasyonla, nasıl ve neden düşündüğümüzü, nasıl hissettiğimizi daha iyi anlamamızı ve hayata daha sağlıklı bir bakış açısı ile bakmamızı sağlayabiliriz.

Şefkat!  Meditasyonu düzenli bir şekilde yapan kişilerde kendilerine olan şefkatlerinde artış gözlemlenmiştir.

Karşımıza Çıkabilecek Zorluklar

Her yeni öğrendiğimiz beceri, bilgi için nasıl pratik gerekiyorsa meditasyon için de pratik gerekiyor. Bu anlatılanların hepsi bir kere yapılan meditasyonun sonucunda değil, düzenli olarak yapıldığında elde edilen kazançlardır. Bu kazançları da azim, sabır ve tutarlılık sonucunda elde edersiniz. Unutmayın ki bu bir yolculuk.

Meditasyon yaparken, uykun gelebilir, sıkılabilirsin, yanlış yaptığını düşünebilirsin ya da zihnin düşüncelere dalıp gidebilir. Bunların hiçbiri önemli değil! Uykun geliyorsa başka bir saatte yapmayı deneyebilirsin. Sıkıldığını düşünüyorsan başka bir konu ile tekrar deneyebilirsin. Düşüncelerine dalıp gitmen de önemli değil, bunu farket ve olduğun yerden meditasyonunu yapmaya devam et. Bunu yapmanın bir doğrusu ya da yanlışı yok! Kıyafetinin ya da ortamın uygun olmadığını da düşünebilirsin. Uygun kıyafet şu: Sen nasıl rahat ediyorsan! Zihnindeki engelleri, ön yargıları aşıp yapmayı dene sadece!

Nasıl Meditasyon Yapabiliriz?

 Eğer yeni başlıyorsan, yönlendirmeli bir meditasyonla başlamak senin için daha faydalı olacaktır. Bunun için yapılmış telefon uygulamaları ile birlikte internette paylaşılmış olan videolar ve podcastler var. Sana hangisi uyuyorsa onunla başlayabilirsin.

Not: Bu yazı bilgilendirme amaçlı yazılmıştır.

Diğer yazılarıma buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın