Depresyon ve Yas

Depresyon Durumu

Depresyon bir duygu durum bozukluğu olarak sınıflandırılabilir. Dünya Sağlık Örgütünün verilerine göre depresyondan 264 milyondan fazla insan etkilenmektedir bu da aslında ne kadar yaygın bir ruhsal rahatsızlık olduğunu göstermektedir. Depresyon, düşük mod, hiçbir şey yapmak istememe, hayattan zevk alamama, günlük yapılması gereken gereken işleri bile yapmama ve/veya yapmak istememe, değersizlik hissi gibi belirtileri olan bir rahatsızlıktır. Yas süreci ve keder ise ölümle sınırlı olmayan önemli bir kayba karşı psikolojik ve duygusal tepkidir.

Depresyon ve yas birbirinden farklıdır. Sevilen birinin ölümü, kaybı, bir ilişkinin sona ermesi kişi için dayanması zor deneyimler olabilir. Kişiler böyle durumlarda kendilerini depresyona girmiş olarak nitelendirse de depresyon ve yas süreci birbirinden çok farklıdır. Yas sürecini her birey farklı şekillerde yaşar ve doğal bir süreçtir. Yas da depresyon gibi yoğun üzüntü, kendini olağan faaliyetlerden ve aktivitelerden geri çekme gibi benzer özellikleri taşısa da aralarında çok keskin farklılıklar vardır.

Depresyon ile Yas Arasındaki Farklar:

  • Yas sürecinde, acı verici duygular dalgalarla gelir, genellikle ölenin olumlu anıları ile karıştırılır. Majör depresyonda, ruh hali ve / veya ilgi (zevk) iki haftanın çoğunda azalır.
  • Yas sürecinde benlik saygısı genellikle korunur. Majör depresyonda ise değersizlik ve kendinden nefret etme duyguları yaygındır.
  • Bazı insanlar için sevilen birinin ölümü büyük depresyona neden olabilir. Bir işi kaybetmek ya da fiziksel bir saldırının veya büyük bir felaketin kurbanı olmak bazı insanlar için depresyona neden olabilir. Yas süreci ve depresyon bir arada olduğunda, keder daha şiddetlidir. Kederi yaşamak için aslında depresyona ihtiyacımız yoktur. Aralarındaki ayrımı yapabilmek, insanların ihtiyaç duydukları yardımı, desteği veya tedaviyi almasına yardımcı olabilir.

Ne Zaman Yardım Alınmalı?

Sevilen birinin kaybı yaşamı değiştirir ve hayatınızda derin bir yara bırakabilir. Bu kayıp aşağıdaki belirtileri yaşamanıza neden olursa profesyonel bir yardım almanız kesinlikle gerekmektedir.

  • Günlük aktiviteleri gerçekleştirmede zorluk,
  • Suçlu hissetmek ya da sevdiğin kişinin ölümü için kendini suçlamak,
  • Hayatta hiçbir amacın yokmuş gibi hissetmek,
  • Sosyal faaliyetlere katılma arzusunu kaybetmek,
  • Sevdiğin yoksa, hayatın yaşamaya değmez gibi hissetmek.

Her insan farklı bir yas süreci yaşar ve bu süreçte farklı tepkiler verir, bunu yapmanın doğru ya da yanlış yolu yoktur. Bir terapist veya güvendiğiniz biriyle açıkça konuşun ve kederin bir zayıflık işareti olmadığını unutmayın. Aynı şekilde depresyon da diğerleri gibi bir hastalıktır. Depresyon belirtileri yaşadığınızda da yardım almak aslında bir güç belirtisidir ve sizi etkili tedaviye götürmeye yardımcı olabilir.

Eğer siz de depresyonda olduğunu düşünüyorsanız, buradan randevu oluşturabilirsiniz.


Not: Bu yazı sadece bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Tedavi amacı taşımamaktadır.

Bir cevap yazın