Klinik Psikolog Kimdir?

Danışan ve Psikolog

4 yıllık psikoloji eğitimini tamamlamış, klinik psikoloji alanında yüksek lisans ve/veya doktora yapmış olan kişiler klinik psikolog ünvanını almaya hak kazanmaktadır. Terapi yapabilmek için gerekli olanlar ise istediği ekol ile ilgili terapi ve test eğitimlerini tamamlamış, daha deneyimli bir psikolog olmak adına süpervizyon almış olması gerekmektedir.

Klinik Psikolog Ne Yapar?

Klinik psikologlar, bireysel terapi, çift terapisi, çocuk ergen terapisi, oyun terapisi, grup terapisi, aile terapisi, cinsel terapi ve psikolojik test uygulayabilirler. Klinik psikologlar, test uygulamak ve terapi yapmak için gerekli eğitim ve sertifikalara sahip olması ile bireyleri değerlendirmek için test uygulama ve yorumlama yetkinliğine sahiptirler. Gitmek istediğiniz psikoloğun eğitimleri ve yetkinlikleri ile ilgili psikoloğunuzdan bilgi talep edebilirsiniz.

  Depresyon, anksiyete, obsesif kompulsif bozukluk, sosyal kaygı, panik atak, ikili ilişkilerde sorunlar, sosyal ilişkilerde sorunlar ve benzeri gibi çok geniş bir yelpazeye hizmet etmektedirler. Kişilerin yaşadıkları sorunların çözümünde danışmanlık ve psikoterapi gibi yaklaşımlarla hizmet verir.

  Klinik Psikoloğun amacı kişinin ruh sağlığını, mutluluğunu, uyumunu, yaşam kalitesini daha iyi bir düzeye getirmektir.

Klinik Psikolog ile Psikiyatrist Arasında Ne Fark vardır?

  Psikiyatristler 6 yıllık tıp eğitimlerini tamamladıktan sonra psikiyatri alanında uzmanlaşmış tıp doktorudur. Ruh sağlığı konusunda farmakolojik eğitim alırlar ve gerekli durumlarda kişiye uygun ilacı yazmaktadırlar. Günümüzde çoğu psikiyatrist sadece ilaç yazmanın yanında terapi de yapmaktadır.

  Çok sorulan sorulardan biri olan, “Klinik psikolog ilaç yazabiliyor mu? “sorusunun cevabı ise; Hayır, klinik psikologlar ilaç yazamıyorlar. İlacı sadece psikiyatristler yazabilmektedir.

Terapi seansları arasında kaç gün olmalıdır?

Psikoterapinin sağlıklı yürümesi, kişiye daha faydalı olabilmesi, terapötik ilişkinin sağlanabilmesi ve korunabilmesi için seansların haftada 1 yapılması önerilmektedir.

Bir terapi seansı kaç dakika sürmektedir? 1 ay sonra iyileşip bitirebilir miyiz?

Seanslar ortalama 50 dakika sürmektedir. Bu süre kişiye, duruma, olaya göre azalabilmektedir veya biraz uzayabilmektedir.

  Terapinin uzunluğunun ne kadar süreceği yine kişiye ve duruma bağladır. Terapide kişinin ne kadar istekli olduğu, baş etme mekanizmaları gibi birçok etken terapinin süresini etkilemektedir. Bir terapinin ne kadar sürede sonlanacağı ile ilgili net bir süre bu yüzden verilememektedir.

Bir cevap yazın