Yeme Bozukluğu Nedir?

Yeme bozukluğu

Yeme bozukluğu, sağlığınızı, duygularınızı ve yaşamın önemli alanlarında faaliyet gösterme yeteneğinizi olumsuz etkileyen sürekli yeme davranışları ile ilgili ciddi bir durumdur. Yeme davranışında bozulma, kiloyu kontrol etmeye dönük davranışların ısrarlı gidişi, fiziksel ve psikososyal işlevselliğin bu nedenlerle bozulması ile seyreden psikiyatrik bozukluklar olarak tanımlanırlar. Yeme bozuklukları, sağlığınızı, duygularınızı ve yaşamın önemli alanlarında faaliyet gösterme yeteneğinizi olumsuz etkileyen sürekli yeme davranışları ile ilgili ciddi durumlardır. Yeme davranışında bozulma, kiloyu kontrol etmeye dönük davranışların ısrarlı gidişi, fiziksel ve psikososyal işlevselliğin bu nedenlerle bozulması ile seyreden psikiyatrik bozukluklar olarak tanımlanırlar.

Yeme Bozukluğu Neden Olur?

Yeme bozukluklarının sebebi bilinmemektedir ancak diğer psikolojik rahatsızlıklarda da olduğu gibi birçok nedeni olabilir. Örneğin; genetik ve biyolojik etkenler, psikolojik ve duygusal sağlık( benlik saygısı, dürtüsellik, mükemmeliyetçilik, sorunlu ilişkiler) buna sebep olabilir.

Günümüzde pek çok insan özellikle de gençler fiziksel çekiciliğin büyük önem taşımasıyla, sosyal baskının ve sosyal medya da gördüğümüz o mükemmel ve ince bir bedene sahip olabilmek oldukça büyük çabalar sarf etmektedirler. Yeme bozukluklarında temel sorun kaç kilo olduğu değil, nasıl gözüktüğüdür. Yemek yeme ile ilişkinin farklılaşması, düzensiz ve sağlıksız yemek yeme, sürekli yemek yeme ve sonrasından yediklerinden kurtulma, çok az yemek yeme ya da çok fazla yemek yeme, vücut ağırlığı ve şekliyle çok fazla alakadar olma yeme bozukluğunu işaret edebilir.

Yeme Bozukluğu Hakkında Yapılan Araştırmalar

 Yapılan araştırmalara göre yirmili yaşlarda ya da ergenlik dönemindeki genç kızlarda, genç kadınlarda yeme bozukluğuna daha fazla rastlanmıştır ancak yeme bozukluğu olan erkeklerin sayısı da yadsınamayacak kadar çoktur. Kadınların bedenleriyle olan mücadelesi ve kilo ilgili düşünceleri, yeme bozukluğuna bakılmaksızın yapılan araştırmaların da konusu olmuştur. Bununla ilgili bir çalışmada 30-74 yaş grubu kadınların %70’inin, kiloları normal olmasına rağmen mevcut kilolarından ve bedenlerinden memnun olmadıkları saptanmıştır.  Bu araştırmanın sonucuna göre de bir yeme bozukluğu tanısı almadan da aslında yemeklerle ve bedenimizle ne kadar çok uğraştığımız, bizi duygusal olarak ne kadar çok etkilediği ve mükemmele ulaşmak için çok çaba sarf ettiğimizin bir göstergesi olabilir.

Yeme Bozukluğuna Sebep Olan Faktörler

Yeme bozukluğu olan kişilerde genellikle depresyon, anksiyete bozukluğu, obsesif kompulsif bozukluk öyküsü de vardır. Bir beslenme uzmanından yardım almadan yapılan diyetler de yeme bozukluğunu geliştirmek için bir risk faktörüdür. Açlık ve kilo kaybı beynin alışma şeklini değiştirebilir, bu da kısıtlayıcı yeme davranışlarını sürdürebilir ve normal yeme alışkanlıklarına dönmeyi zorlaştırabilir.  Yeme Bozuklukları çok tehlikelidir ve hayati komplikasyonlara sebep olabilir.

Yeme Bozukluğu Çeşitleri

Yeme Bozuklukları; Anoreksiya Nervoza, Bulimiya Nervoza, Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu ve Başka Türlü Adlandırılamayan (BTA) Yeme Bozukluğu olarak dört sınıfta ele alınmaktadır. Bu dört sınıfın her birini farklı bir yazı olarak ele alacağım.

Eğer siz de yeme bozukluğunuz olduğunu düşünüyorsanız randevu alabilir veya iletişime geçebilirsiniz.

Not: bu yazı tedavi amaçlı değil sadece bilgilendirme amaçlı yazılmıştır.

Kaynakça

American Psychological Association.

 Özmen, M. (2009). Bedenselleştiren Hastaya Yaklaşım. Klinik Gelişim, 34-38.

Parekh, R. (2017). merican Psychiatric Association. 02 04, 2020 tarihinde merican Psychiatric Association.: https://www.psychiatry.org/patients-families/eating-disorders/what-are-eating-disorders adresinden alındı

Bir cevap yazın